Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2023-24

------------ Παρασκευή 29-9-2023 ----------------

Η σχολική μονάδα  του ΓΕΛ Σχηματαρίου υλοποιεί σήμερα  αθλητικές δράσεις/δραστηριότητες  με κοινό σύνθημα: «Η Κίνηση δίνει Ζωή»   καθ΄ όλη τη διάρκεια του σχολικού ωραρίου, προκειμένου να αναδειχθεί η θεμελιώδης σημασία της σωματικής άσκησης και του αθλητισμού για την υγεία και την ευημερία του ατόμου.

Sports Day 2023

Την Παρασκευή 29 Σεπτεμβρίου2023 γιορτάστηκε η ημέρα  σχολικού αθλητισμού.

Είναι η μέρα που αφιερώνουμε για να γιορτάσουμε το ρόλο του αθλητισμού στην εκπαίδευση.

Ο αθλητισμός σαν τρόπος ζωής μας μαθαίνει να θέτουμε στόχους, να υπερβαίνουμε τα όρια  μας, να αναπτύσσουμε  τον ανταγωνισμό.

Τα οφέλη του αθλητισμού, είναι η ενίσχυση της σωματικής και ψυχικής υγείας ,καθώς και η βελτίωση των  κοινωνικών δεξιοτήτων.

Στο πλαίσιο λοιπόν αυτής της διοργάνωσης πραγματοποιήθηκαν στο σχολείο μας διάφορες δράσεις,

Εσωτερικό τουρνουά βόλεϊ μεταξύ των τμημάτων όλων των τάξεων του σχολείου .

Στον τελικό αναμετρήθηκαν το τμήμα της β3 με το τμήμα της γ3,με την β3 να κερδίζει και να παίρνει το κύπελλο.

ημερα αθλ4

Παράλληλα διεξήχθη τουρνουά πινγκ–πονγκ, καθώς επίσης και αγώνες μπάσκετ μεταξύ των τμημάτων του σχολείου.

Η έκπληξη της ημέρας ήταν η επίσκεψη στο σχολείο της ομάδας μπάσκετ του Γυμναστικού συλλόγου Ερμής Σχηματαρίου .

Οι  μαθητές γνωρίστηκαν με τους παίκτες της ομάδας, και ακολούθησε αγώνας μπάσκετ  μεταξύ της ομάδας του Ερμή και της πρωταθλήτριας ομάδας του σχολείου μας.

ημερα αθλ5

Η συμμετοχή των παιδιών στις δράσεις ήταν καθολική και υπήρξε μεγάλος ενθουσιασμός.

Τα παιδιά  έτρεξαν, έπαιξαν, ίδρωσαν, γέλασαν και καρπώθηκαν όλα εκείνα τα οφέλη που μόνο ο αθλητισμός μπορεί να προσφέρει.

ημερα αθλ2

ημερα αθλ3