ΔΡΑΣΗ ΠΡΟΣΟΜΟΙΩΣΗΣ

Screenshot PROSOMOIOSI

ΔΡΑΣΗ ΠΡΟΣΟΜΟΙΩΣΗΣ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ

Μία βιωματική δράση προσομοίωσης πανελλαδικών εξετάσεων για το μάθημα «Αρχές Οικονομικής Θεωρίας» πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 26 Απριλίου 2023 με τη συμμετοχή 7 Γενικών Λυκείων από την Εύβοια και τη Βοιωτία.

Στόχος ήταν οι μαθητές να εξοικειωθούν με τις συνθήκες και το περιβάλλον της διεξαγωγής των πανελλαδικών εξετάσεων, καθώς και με τους κανόνες βαθμολόγησης των γραπτών, προτού υποβληθούν στην απαιτητική αυτή δοκιμασία.

Οι εκπαιδευτικοί κλάδου ΠΕ80 Οικονομολόγων σύστησαν επιτροπή θεμάτων, εισηγήθηκαν τα θέματα, τη μοριοδότηση και τις οδηγίες βαθμολόγησης στα πρότυπα των πανελλαδικών εξετάσεων.

Στην εξέταση συμμετείχαν 120 μαθητές Προσανατολισμού Οικονομίας – Πληροφορικής οι οποίοι εξετάστηκαν στα σχολεία τους υπό επιτήρηση και ταυτόχρονα σε κοινά θέματα, χρησιμοποιώντας τετράδια πανελλαδικών εξετάσεων, ενώ στο τέλος της εξέτασης τα στοιχεία τους καλύφθηκαν με το ειδικό αυτοκόλλητο. Τα γραπτά του κάθε σχολείου βαθμολογήθηκαν από τους υπόλοιπους εκπαιδευτικούς, πλην του διδάσκοντα, ώστε να ενισχυθεί το στοιχείο της αντικειμενικότητας.

Κατά τη βαθμολόγηση οι εκπαιδευτικοί σημείωσαν στα γραπτά παρατηρήσεις για τη μοριοδότηση και συμβουλές που θα βοηθήσουν τους μαθητές να πετύχουν καλύτερες επιδόσεις. Τέλος, μετά την παράδοση των γραπτών οι διδάσκοντες εκπαιδευτικοί έκαναν εκτενή σχολιασμό των λύσεων και των παρατηρήσεων των βαθμολογητών, με τους μαθητές να αποκομίζουν μία πολύ καλή εμπειρία σχετικά με τις εξειδικευμένες απαιτήσεις των πανελλαδικών εξετάσεων.

Τα σχολεία και οι εκπαιδευτικοί που συμμετείχαν στη δράση αυτή ήταν:

ΓΕΛ Ψαχνών με τον κ. Λάμπρο Νίκου

3ο ΓΕΛ Χαλκίδας με την κ. Γεωργία Βασιλοπούλου