Θέματα Οικονομικού Αλφαβητισμού

________________________10-12-2022________________

2022-12-9 chalkida xrimatoikonomika 2022-12-9 chalkida xrimatoikonomika3  2022-12-9 chalkida xrimatoikonomika4

Την Παρασκευή 9 Δεκεμβρίου 2022, με πρωτοβουλία της οικονομολόγου Στυλιαρά Μαριάννας, το τμήμα οικονομίας και πληροφορικής της Γ τάξης του σχολείου μας επισκέφθηκε το 5ο Γυμνάσιο Χαλκίδας, όπου ο Καθηγητής Χρηματοοικονομικής του Πανεπιστημίου Πειραιώς, κ. Νικόλαος Δ. Φίλιππας, Πρόεδρος & Ιδρυτής του Ινστιτούτου Χρηματοοικονομικού Αλφαβητισμού (Hellenic Financial Literacy Institute – HFLI) μίλησε για θέματα Οικονομικού Αλφαβητισμού.
Η σύντομη αυτή επίσκεψη στη Χαλκίδα για την συμμετοχή στην εκδήλωση αποτέλεσε έμπνευση για τους μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας καθώς και τους προσκεκλημένους επίσης μαθητές και μαθήτριες του 1ου Προτύπου Λυκείου Χαλκίδας και των συνοδών εκπαιδευτικών.
Περισσότερες πληροφορίες για το εξαιρετικό επιστημονικό παιδαγωγικό έργο του κ. Φίλιππα μπορείτε να βρείτε εδώ