83ος Μαθηματικός Διαγωνισμός ΘΑΛΗΣ

2022-11-11 83ος θαλής

Η Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία (Ε.Μ.Ε.) διοργανώνει τον 83ο  Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό (Π.Μ.Δ.) στα Μαθηματικά «Ο ΘΑΛΗΣ». Σκοπός του διαγωνισμού είναι η καλλιέργεια της μαθηματικής σκέψης και της ευγενούς άμιλλας μεταξύ των μαθητών σε ένα καθαρά διανοητικό τομέα αλλά και η επιλογή των μαθητών που θα στελεχώσουν τις ομάδες που θα συμμετάσχουν στους Διεθνείς Μαθηματικούς Διαγωνισμούς.

Εξαιτίας της συνεχιζόμενης υγειονομικής κρίσης τη φετινή σχολική χρονιά ο 83ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός στα Μαθηματικά «Ο Θαλής» θα πραγματοποιηθεί σύμφωνα με την  εγκύκλιο του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων:

(Αρ. πρωτ. Φ15/115932/Δ2/23-9-2022)

εντός του σχολικού ωραρίου, τηρώντας απαρέγκλιτα τις ισχύουσες οδηγίες του Υ.ΠΑΙ.Θ. και του Εθνικού Οργανισμού Δημόσιας Υγείας (ΕΟΔΥ) για την προστασία από τον κορωνοϊό-COVID 19.

Χρόνος, τόπος διεξαγωγής, διάρκεια
Ο διαγωνισμός θα διεξαχθεί την Παρασκευή 11 Νοεμβρίου 2022 και ώρες 12:00-14:00,. και ειδικά φέτος θα έχει διάρκεια δυο (2) ώρες, θα απαρτίζεται δε από τρία (3) θέματα πλήρους ανάπτυξης. Εξεταστικό κέντρο θα είναι όποιο σχολείο έχει ενδιαφερόμενους μαθητές/τριες, το οποίο θα πρέπει να διαθέσει ανάλογα με το πλήθος των μαθητών τις αντίστοιχες αίθουσες (χωρίς να είναι απαραίτητο να γίνει αναπροσαρμογή του ωρολογίου προγράμματος) και τους αντίστοιχους επιτηρητές.

Η συμμετοχή στον διαγωνισμό είναι προαιρετική.

Στο σχολείο μας συμμετείχαν 21 μαθητές και μαθήτριες  των τριών τάξεων με τον συντονισμό της μαθηματικού Ατματζίδου Κατερίνας.

Εξεταστέα ύλη για τον πρώτο διαγωνισμό "ΘΑΛΗΣ" για κάθε τάξη είναι η διδακτέα ύλη όλων των προηγουμένων τάξεων σύμφωνα με το αναλυτικό πρόγραμμα κάθε τάξης του ΙΕΠ για τα Μαθηματικά.

Εξεταστέα ύλη για τον δεύτερο διαγωνισμό "ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ" για κάθε τάξη είναι η διδακτέα ύλη όλων των προηγουμένων τάξεων καθώς και η διδακτέα ύλη του Α' τριμήνου αυτής της τάξης σύμφωνα με το αναλυτικό πρόγραμμα κάθε τάξης του ΙΕΠ για τα Μαθηματικά.

Εξεταστέα ύλη για τον τρίτο διαγωνισμό "ΑΡΧΙΜΗΔΗΣ"  και τον «Προκριματικό διαγωνισμό» θεωρείται η ύλη των Διεθνών Μαθηματικών Ολυμπιάδων.

Οι ημερομηνίες του διαγωνισμού στα Μαθηματικά είναι οι ακόλουθες :

(Οι ημερομηνίες μπορεί να αλλάξουν ανάλογα με την εξέλιξη της πανδημίας)

Θαλής Παρασκευή 11 Νοεμβρίου 2022
Ευκλείδης

:Δεν θα γίνει φέτος.

Οι επιτυχόντες του Θαλή  προκρίνονται στον διαγωνισμό "Αρχιμήδης"

Αρχιμήδης

Σάββατο 18 Φεβρουαρίου 2023

Ευχόμαστε καλή επιτυχία σε όλους τους συμμετέχοντες.

Θέματα και Ενδεικτικές λύσεις

ΘΕΜΑΤΑ ΚΑΙ ΛΥΣΕΙΣ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΘΑΛΗ 11/11/2022