5ος Διαγωνισμός γρίφων, μαθηματικών και λογικής

competition20230318 Το Γενικό Λύκειο Σχηματαρίου έχει μέσα στους στόχους του να προετοιμάζει τους μαθητές για την Τριτοβάθμια Εκπαίδευση επιδιώκοντας ταυτόχρονα να μη χάνει, ως ύστατη βαθμίδα εκπαίδευσης, τον παιδαγωγικό του χαρακτήρα. Σε αυτό το πνεύμα με χαρά είδαμε τη δημιουργία δυο μαθητικών ομάδων που εκδήλωσαν το ενδιαφέρον να πάρουν μέρος στον 5ο Διαγωνισμό Γρίφων, Μαθηματικών και Λογικής, το Σάββατο 18 Μαρτίου 2023.

Οι μαθητές που συμμετέχουν σε διαγωνισμούς γρίφων έχουν πολλά οφέλη. Κάποια από αυτά είναι:

Ανάπτυξη λογικής και σκέψης: Οι γρίφοι απαιτούν από τους μαθητές να σκεφτούν λογικά και να βρουν διάφορες λύσεις σε προβλήματα. Αυτό βοηθάει στην ανάπτυξη των λογικών και αναλυτικών δεξιοτήτων τους.

Ενίσχυση της επικοινωνίας: Οι μαθητές που συμμετέχουν σε διαγωνισμούς γρίφων συνήθως εργάζονται σε ομάδες, και αυτό βοηθάει στην ανάπτυξη των δεξιοτήτων τους στην επικοινωνία και τη συνεργασία με άλλους.

Αύξηση της αυτοπεποίθησης: Όταν οι μαθητές επιλύουν δύσκολους γρίφους, αυτό βοηθάει στην αύξηση της αυτοπεποίθησης τους και την αίσθηση ότι μπορούν να καταφέρουν δύσκολες προκλήσεις.

Διασκέδαση: Οι διαγωνισμοί γρίφων μπορούν να είναι πολύ διασκεδαστικοί και αποτελούν μια ευκαιρία για τους μαθητές να διασκεδάσουν με τους συμμαθητές τους.

Αναγνώριση: Οι μαθητές που συμμετέχουν σε διαγωνισμούς γρίφων μπορούν να αναγνωριστούν για τις δεξιότητές τους και την επίδοσή τους. Αυτό μπορεί να οδηγήσει σε βελτίωση της αυτοεκτίμησης και της εικόνας που έχουν για τον εαυτό τους. Επίσης, οι επιδόσεις τους μπορούν να οδηγήσουν σε βραβεύσεις ή ευκαιρίες που μπορούν να αυξήσουν τις πιθανότητες τους για μελλοντικές σπουδές ή εργασίες.

Συνολικά, η συμμετοχή σε διαγωνισμούς γρίφων μπορεί να είναι μια ευκαιρία για τους μαθητές να αναπτύξουν πολλές δεξιότητες και να αποκτήσουν αυτοπεποίθηση και επιτυχία στην επίλυση προβλημάτων.

Οι μαθητές που συμμετέχουν

1η ομάδα: Λύτρας Ανδριανός(αρχηγός), Μπαντέκας Αχιλλέας, Λέρης Γιάννης και

2η ομάδα Σαμουέλη Μαριάννα(αρχηγός), Σιαμπάνης Δημήτρης, Στεργίου Κώστας.

Συντονισμός Ατματζίδου Αικατερίνη.

Ευχές για να απολαύσετε την διαδικασία και να πάρετε τα μέγιστα οφέλη!