2022 Βραβείο επίλυσης προβλήματος τοπικής κοινωνίας στο μαθητικό διεθνές συνέδριο του Anatolia College στη Θεσσαλονίκη.

Μαθητικό διεθνές  συνέδριο στη Θεσσαλονίκη.

Απονομή βραβείου «βραβείο επίλυσης προβλήματος της τοπικής κοινότητας» στην

ομάδα ρομποτικής της eteamSchimatariou. Μετά από πρόσκληση της ερευνητικής μαθητικής ομάδας του ΓΕΛ Σχηματαρίου στο Διεθνές μαθητικό συνέδριο του Anatolia College.Την περιβαλλοντική και πολιτιστική ομάδα αντιπροσώπευσαν   ομάδα ρομποτικής “Triplebond” αποτελούμενη από τους μαθητές της eTeamSchimatariou :Gaurav Mall Tarlok, Αναστασία Λέρη και Κατερίνα Σιάτη και την καθοδήγηση της μαθηματικού Ατματζίδου Κατερίνας συμμετείχαν σε έκθεση κατασκευών. Επίσης παρουσίασαν την μελέτη τους μπροστά σε κοινό στο μαθητικό συνέδριο στη Θεσσαλονίκη από όπου δέχθηκαν εξαιρετικά σχόλια τόσο για το επιστημονικό μέρος όσο και για την ομαδικότητα, την μετριοφροσύνη και την ευγένειά τους. Συγχαρητήρια λοιπόν στους γονείς όλων των μαθητών που μεγαλώνουν ολοκληρωμένους μελλοντικούς επιστήμονες!

Θέλουμε να ευχαριστήσουμε θερμά τον αντιδήμαρχο κ. Δριχούτη και την κα. Κατερίνα Κατσέλη εκπρόσωπο από την Dimkat για την υποστήριξη της ομάδας ρομποτικής στο ταξίδι στη Θεσσαλονίκη καθώς ανέλαβαν όλα τα έξοδα.