Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας

Petday2

Μια σύγχρονη βιοηθική θεωρία δίνει αξία σε όλα τα έμβια όντα, αναγνωρίζοντας την εγγενή τους αξία. Πλήθος από ηθικές ανησυχίες γύρω από την εκμετάλλευση των ζώων καθαρά για ανθρώπινο όφελος έχουν επισημανθεί τα τελευταία χρόνια. Για την πλήρη αντιμετώπιση των αρχών της παγκόσμιας πολιτότητας και της εκπαίδευσης για την αειφορία, είναι επιτακτική ανάγκη να ενσωματωθεί η ηθική των ζώων, να επαναπροσεγγιστεί η διάκριση μεταξύ ανθρώπων και ζώων και να διερευνηθεί η διασύνδεση μεταξύ όλων των ζωντανών οντοτήτων στον πλανήτη μας. Υπό το φως αυτών των εκτιμήσεων, στόχος μας είναι να προωθήσουμε, να ευαισθητοποιήσουμε και να καλλιεργήσουμε μια συμπονετική και υπεύθυνη προσέγγιση για τη φροντίδα των ζώων συντροφιάς μεταξύ των μαθητών μας.
Με σκοπό την προώθηση, την ευαισθητοποίηση και την ανάπτυξη της φιλοζωίας και την υπεύθυνη κηδεμονία ζώου συντροφιάς από τους / τις μαθητές/-τριες ορίζεται και καθιερώνεται η 4η Απριλίου κάθε έτους ως Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας στα σχολεία Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης [άρθρ. 31, ν. 4830/21 (Α ́ 169)].